![]() |
Varovný systém pre mestá a obce Autonómny varovný systém s monitoringom pre obce sa najčastejšie používa na varovanie pred lokálnymi povodňami a to pomocou monitoringu malých aj väčších vodných tokov nad obcou. Pridaním iného senzorového vybavenia je možné okruh rizikových situácií rozšíriť napríklad na:
|
Flexibilita systému dovoľuje jeho použitie nielen v extrémnych krízových situáciách v ohrození života, ale aj pri bežnom každodennom živote obce.
- Priorita včasného varovania
- Kvalitné ozvučenie mesta - obce
- Včasná informovanosť obyvateľstva a krízového štábu
- Zálohovanie celého systému aj v prípade výpadku elektrického prúdu
- Zabezpečenie informovanosti aj v prípade výpadku signálu mob. operátorov
- Možnosť automatickej aj manuálnej aktivácie v prípade ohrozenia obyvateľstva
- Možnosť priameho hlásenia do rozhlasu cez telefón
- Možnosť vyrozumenia a zvolávania krízového štábu
- Možnosť prepojenia so štátnym varovným systémom SEHIS
Varovný systém je navrhnutý tak, aby vedenie mesta bolo schopné informovať o prípadných blížiacich sa hrozbách v priebehu niekoľkých sekúnd. Najčastejšie sa obyvateľstvo najprv upozorní na druh nebezpečenstva, po ktorom nasledujú ďalšie pokyny, napríklad na zapnutie niektorého z elektronických masovokomunikačných prostriedkov.
Varovný systém je ovládaný z hlavného riadiaceho centra, ktorý umožňuje okrem ovládania a monitorovania sirén a komunikačných kanálov aj účinnú podporu procesov prebiehajúcich na tomto pracovisku po vyhlásení mimoriadnej situácie. Ide predovšetkým o automatické vyrozumenie a zvolávanie kompetentných pracovníkov (havarijných a krízových štábov, záchranárskych zložiek, hasičských tímov a pod.) na pracovisko a informovanie príslušných inštitúcii podľa krízových plánov. V priebehu niekoľkých sekúnd systém umožňuje aktivovať ktorúkoľvek sirénu resp. skupinu sirén (v závislosti od prístupových práv) a v priebehu niekoľkých minút poskytne spätnú informáciu o úspešnej aktivácii systému. V prípade väčších miest je možné sirény ovládať z dispečerských centier mestských častí. Celý systém je plne zálohovaný batériami a funguje aj po výpadku elektrickej energie. Ovládať je možné všetky sirény naraz, jednotlivé skupiny sirén umiestnené v mestských častiach, ale aj každú sirénu samostatne.
Z hlavného riadiaceho centra je možné ovládať:
- vlastné sirény mestského varovného systému
- súkromné sirény autonómnych varovných systémov, prevádzkovaných priemyselnými ohrozovateľmi
- evakuačné rozhlasy v interiéri budov (napríklad veľkých nákupných centier) alebo v exteriéri na verejných priestranstvách (napríklad športoviskách) a mestské rozhlasy, ak existujú.
Mestský varovný systém tvoria:
- hlavné, nadradené mestské varovné a vyrozumievacie centrum
- lokálne, podriadené varovné a vyrozumievacie centrá mestských častí (vo väčších mestách)
- rádiokomunikačná infraštruktúra (v prípade menších miest postačia rádiomodemy v sirénach)
- elektronické sirény Pavian
- rozhrania pre autonómne varovné systémy a rozhlasy
- Monitoring